I kraft af gode mine gode resultater i sæsonen er det lykkedes at få billet fra Dansk Cykel Union til VM i Australien i starten af september ´09. Sammen med to andre danske ryttere, Klaus Nielsen og Jonas Pedersen, skal de rød/hvide farver forsvares!
Archive for July, 2009
Coming up: Verdensmesterskaberne Australien
Saturday, July 25th, 2009Danmarksmester 2009
Sunday, July 19th, 2009Danmarksmestertitlen er fantastisk at kunne smykke sig med! (more…)
Billeder fra EM
Tuesday, July 14th, 2009Nr. 14 til EM 2009
Monday, July 13th, 2009Gårsdagens strabadser i Holland rakte til en 14. plads.
12 timer til start
Saturday, July 11th, 2009Ca. 12 timer til start!
Rastløsheden er efterhånden ved at indfinde sig, så det er godt, at der ikke er så længe til starten går. Med startposition nr. 29 giver det en placering ca. midt i feltet. Fokus ligger på at komme godt fra start og bare æde en masse til at starte med, så jeg kommer helt derop, hvor det er sjovt at ligge med. Jeg har ikke den fjerneste anelse om, hvordan løbet kommer til at forløbe. Jeg kan på startlisten se, at feltet er meget stærkere end hvad det har været til Bundesligaløbene. Omvendt har jeg også kunnet køre op med hende, der vandt EM sidste år (Sabine Spitz), så ballet ligger åbent!
Hvis du skulle have lyst til at følge med live, kan det ske her på bikesportnews.de. Her er direkte link. Scroll lidt ned på siden, hvor der står Hier geht es zum SKS-Liveticker og følg med live fra kl. 10. Damerne skal køre 7 omgange på ruten, der i dag har været tør, hurtig og superfed!
junior race
Friday, July 10th, 2009Juniordrengene har netop været i ilden til dette års EM i Zoetermeer. Resultatmæssigt gik det desværre ikke så godt. Kristian Axelsen bliver bedste dansker omkring nr. 60 ( tror jeg). Jonas Pedersen kommer rundt som nr. 15-20 på første omgang, men har desværre styrt og punktering og må udgå. Frederik Kjeldsen ligger længe nær Kristian Axelsen, men har problemer med kæden, der driller og hopper ned. Yderligere opdatering senere.
Jeg nåede at træne et par omgange på ruten i formiddags inden drengenes løb. Det har regnet hele natten og morgenen med, hvilket betød, at ruten havde ændret sig drastisk i forhold til de tørre forhold i går. Glat mudder, der blev rigtig tung og klistret, da regnen hørte op et par timer før drengenes løb. Da drengene kørte var forholdene nogenlunde. Vejret og underlaget kan nå at ændre sig mange gange inden vi skal køre på søndag, så det gælder vist bare om at være meget omstillingsklar!
Ankommet til Holland
Wednesday, July 8th, 2009Turbussen er pakket og pakket ud. Efter den klassiske motorvejstur med køkørsel og motovejskaffe er vi ankommet til Zoetermeer. Vi har netop indtaget aftensmåltidet og er på vej under dynen. Juniorrytterne, der skal køre deres løb fredag, var kort ude og trille på ruten, mens vi andre valgte at holde hviledag
Mit fokus bliver at lære ruten at kende og så ellers bare slappe så meget af som muligt, så benene forhåbentligt er topfriske søndag! Ruten skulle eftersigende være forholdsvis hurtig og uden de store dikkedarer (minder lidt om Amager Classic, for de, der er bekendt hermed!)
I morgen ser vi sagerne an.
Nyt legetøj
Sunday, July 5th, 2009White er navnet på denne landevejsramme fra T-bikes! “Hvidhajen” har jeg døbt den og har netop været ude og teste den for første gang.












